Czechy - to nie tylko kraj, gdzie wszystko śmiesznie brzmi

Czechy - to nie tylko kraj, gdzie wszystko śmiesznie brzmi

O tym, że w Czechach można się napić piwa i zjeść knedliczki wie każdy, ale ten kraj ma dużo więcej do zaoferowania.

Nie trzeba jechać daleko po wspaniałą przygodę, cudowne widoki i sielski wypoczynek. Tuż za naszą południową granicą czekają nie lada atrakcje.

Czeski Skywalk czyli Ścieżka w Obłokach w Dolnej Morawie

Bez przesady można stwierdzić, że to jedna z najbardziej niezwykłych wież widokowych w Europie. Zbudowana została na szczycie góry Slamnik, w masywie Śnieżnika. Ponad 700 metrowy szeroki drewniany chodnik łagodnie wije się ku górze, dzięki czemu i starsi i młodsi bez problemu wykonają taki spacer. Wózek dziecięcy też bez problemu przejedzie. Za drobną opłatą z góry można zjechać 100-metrową zamkniętą zjeżdżalnią. Dodatkową atrakcją jest możliwość wspinania się w siatkowych rękawach i spacer po siatkowej podłodze nad przepaścią.

Kampera można zostawić na jednym z wielu darmowych parkingów. Na samą Ścieżkę można się dostać pieszo lub wyciągiem spod hotelu Wellness Vista i Chaty Marcelka. W wersji rodzinnej to koszt 790 koron, czyli około 130 złotych.

Więcej informacji tutaj: https://www.dolnimorava.cz/pl/sciezka-w-oblokach

Jadąc dalej na północny zachód możemy wybrać się do jednego z najlepszych Zoo w Europie.

Ogród Zoologiczny Dvor Kralove

Znajdziemy tam najwięcej afrykańskich gatunków zwierząt na naszym kontynencie. To też jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można wybrać się na prawdziwe safari w otwartych pojazdach zarówno w dzień jak i nocą. Nocne odgłosy jak na sawannie, czy karmienie żyraf liśćmi to świetna zabawa dla całej rodziny. Obiekt ma 72 hektary i żyje tam 2 339 zwierząt reprezentujących 326 gatunków. Wycieczka kamperem do tego ZOO to dodatkowa atrakcja bo noc można spędzić na kempingu tuż obok wybiegu zwierząt. Taka mini wyprawa kamperem do Afryki ;).

Polecamy nocleg na kempingu: https://safaripark.cz/en/plan-your-visit/stay-overnight

Więcej informacji tutaj: https://safaripark.cz/pl/przezycia

Skalne Miasta

Jadąc dalej na północny wschód dojedziemy do Parku Narodowego Adrszpasko-Teplickich Skał, czyli do czeskich Skalnych Miast.

To bez wątpienia jedna z najbardziej spektakularnych naturalnych atrakcji w tym rejonie. Skały o naturalnie uformowanych kształtach mają swoje rozmaite nazwy, jak np. Kochankowie, Ząb, Starosta i Starościna, Sfinks, czy Skalna Narzeczona, co daje wyobrażenie niesamowitych kształtów jakie przyjmują te 100-metrowe kolosy. Jest tu kilka szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności, prowadzących przez skalne miasto. Warto pamiętać, że za zboczenie ze szlaku grozi grzywna.

Dodatkowymi atrakcjami czekającymi na nas w zaułkach skalnego miasta jest wodospad i szmaragdowe jezioro, po którym można przepłynąć się tratwą.

Krajobrazy są tak bajkowe, że między innymi tutaj kręcone były „Opowieści z Narnii”.

Na nocleg można zatrzymać się na kempingu Bucnice w sąsiedztwie samego skalnego miasta: https://www.autokempbucnice.cz/pl

Więcej informacji: http://www.skaly-adrspach.cz/vstup-kontakt.php oraz http://www.skalnemiasto.dbv.pl/viewpage.php?page_id=1

A tak wygląda trasa naszej wycieczki kamperem

Ale Czechy mają o wiele więcej do zaoferowania.

Morawski Kras

Jeśli z Dolnej Morawy zdecydowalibyście się jechać dalej na południe w kierunku malowniczego Brna warto po drodze zatrzymać się w okolicach miejscowości Blansko by zobaczyć Morawski Kras, czyli obszar ponad 90km kwadratowych jaskiń, w większości udostępnionych dla turystów. Nie lada atrakcją jest wycieczka łodzią po podziemnej rzece Punkva.

Więcej informacji tutaj: http://www.moravskykras.net/pl/informacja.html

Brno

To drugie największe miasto w Czechach i mimo że bardzo ucierpiało podczas II Wojny Światowej to jest tam co zobaczyć. Twierdza Spilberk wznosząca się na wzgórzu nad miastem, gotycki Kościół Św. Jakuba i możliwość spaceru w podziemiach miasta robią wrażenie. Należy pamiętać, że Brno to również miasto świetnych knajp i piwiarni.

Jak już tu jesteśmy to  wypada spróbować czeskich przysmaków w  piwiarni Starobrno, znajdującej się w sąsiedztwie browaru, który wytwarza piwo o tej samej nazwie. 

Więcej informacji tutaj: http://pivovarskastarobrno.cz/

 

Około 40-50km na południe od Brna znajdują się malownicze wzgórza Palavy, zwane Czeską Toskanią.

Czeska Toskania

Pola winorośli i łagodne wzniesienia tworzą iście włoskie krajobrazy. Jest to idealny region do pieszych i rowerowych wycieczek dla każdego. Jeśli chcielibyście poznać bogatą historię tego regionu, powinniście rozpocząć wędrówkę odwiedzając jego odwieczne centrum – zabytkowy Mikulov. W piwnicach mikulovskiego zamku znajduje się rozległa wystawa i wiele pamiątek z dawnych czasów, z których największą jest ogromna beczka na wino z XVII wieku. Jednak prawdziwe przeżycia czekają za bramami Mikulova. Warto wsiąść na rower i wyruszyć z miasta w podróż na południe.

Kampera parkujemy na Camp Palava i ruszamy z dziećmi na rowerowe trasy. (http://www.novemlyny.cz/polsi/)

Tak wygląda trasa naszej wycieczki na południe

To jedna z naszych propozycji na podróż w miejsca gdzie nie trzeba daleko jechać aby zobaczyć i przeżyć coś nowego i fascynującego. Kamper to pojazd całoroczny, więc na taką wyprawę można się wybrać wiosną, latem, jesienią a nawet zimą.

Komu w drogę, temu kamper 😉

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Your comment:

Your name: