Bośnia i Hercegowina - kraj z duszą

Bośnia i Hercegowina - kraj z duszą

Wybierając się do Bośni i Hercegowiny w październiku warto zabrać ze sobą zarówno krem z filtrem, wygodne buty do trekkingu jak i płaszcz przeciwdeszczowy. Krajobraz i klimat zmieniają się diametralnie przemierzając kraj na wskroś – południe ze swoim śródziemnomorskim charakterem, pełnymi owoców drzewami granatów, cytryn i palmami oraz północ ze skalistymi szczytami i rwącymi potokami, gdzie jesień mieni się już wszystkimi kolorami.

Bośnia zachwyca i budzi emocje. To kraj z charakterem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Mostar z przepiękną starówką i Starym Mostem nad Neretwą jest obowiązkowym przystankiem w tym rejonie. Sam Stary Most jest niejako wizytówką całych Bałkanów i został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dwie praktyczne porady na gorąco:

☑️ Parkowanie kamperem na starym mieście nie jest dobrym pomysłem. Już 500 metrów dalej przy ulicy Bulevar można znaleźć duży, tani parking (3 eur/doba)

Oczywiście uczynni bośniaccy parkingowi będą zachęcać do parkowania w najwęższych szczelinach i pod niskimi drzewami, ale trzeba wziąć pod uwagę rozmiary kampera i lepiej przejść się kawałek do starówki niż potem zawracać kamperem w wąskiej uliczce. Serio! Sprawdzone 🙂

☑️Na obiad koniecznie trzeba zajrzeć do restauracji Restoran Harmonija. Przemiły właściciel mówi po polsku,a przynajmniej bardzo się stara. Tradycyjne bośniackie smaki na tarasie z pięknym widokiem to idealny przerywnik wyprawy. Po posiłku dzieci dostały deser na koszt firmy, a dla nas znalazł się wyśmienity „rozchodniaczek”.

Wodospady Kravica znajdują się 40 km od Mostaru, w pobliżu sanktuarium w Medjugorie. Są imponującą, naturalną atrakcją regionu. Ich próg rozciąga się na około 100m, a wysokość osiąga 25m. Można się wykąpać w krystalicznie czystej wodzie, wziąć „prysznic” pod wodospadem a nawet przejść po kamieniach od tyłu strumienia wody. Nam akurat od rana towarzyszył rzęsisty deszcz, więc z kąpieli nie skorzystaliśmy, ale mimo pogody wrażenia niezapomniane.

Przy wodospadach jest ogromny parking, na którym też nocowaliśmy bez żadnej dodatkowej opłaty. Do
wodospadów schodzi się po stromych schodach około 15 minut. Na dole jest kawiarnia i stoliki, gdzie można wygodnie usiąść i coś przekąsić. Opłata za wstęp na teren to 5 Euro od osoby dorosłej
(dzieci gratis).

Dobra rada! Warto zaopatrzyć się w bośniacką kartę pre-paid, żeby korzystać z internetu. Czy to na trasie, czy podczas zwiedzania warto mieć dostęp do różnych informacji, a koszty naliczane przez  polskich operatorów mogą popsuć wspomnienia z wakacji. Polecamy sprawdzoną sieć !hej. Za 4 bośniackie marki mieliśmy 15 GB do wykorzystania. A zasięg tej sieci był świetny nawet wysoko w górach. Żeby korzystać z internetu na wszystkich urządzeniach kartę włożyliśmy do routera zabranego z domu. Można go też zabrać ze sobą do plecaka i ewentualnie podłączyć do power banka, żeby miał zasilanie. Idealne rozwiązanie.

INNE CIEKAWE TEKSTY

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Your comment:

Your name: